Какво представлява световъртежът?
Световъртеж, известен още като вертиго, е медицински термин, който означава виене на свят. Проявява се като чувство за движение, въпреки че изпитващият остава напълно неподвижен.
Най-често срещаният тип е периферен световъртеж. Проблем във вътрешното ухо, което контролира баланса, причинява повечето случаи на световъртеж. Това е широко разпространен проблем, който засяга почти една трета от хората над 60-годишна възраст.1 Може сериозно да увреди ежедневието и да причини големи страдания на засегнатите.
Какви видове световъртеж съществуват?
Типът световъртеж е решаващ за определянето на причинителя. Ето защо е от съществено значение да се определи вида на световъртежа като първа стъпка. Световъртежът често имат определена причина, например увреждане на органа за равновесие във вътрешното ухо (периферно и вестибуларно разстройство) или друго заболяване, което има симптоми на световъртеж. Без значение колко разнообразни са причините за световъртеж, различните видове световъртеж или замаяност са също толкова разнообразни. Има замаяност с усещане за плаване, което е много тревожно и позиционен световъртеж, водещ до нестабилна, несигурна стойка и походка.
Ето някои от най-разпространените видове световъртеж:
Ротационен световъртеж
Така нареченият ротационен световъртеж е един от най-често срещаните. Често идва с усещане за въртене, сякаш стаята се върти или се накланя, подобно на каране на въртележка. Пристъпите на ротационен световъртеж възникват спонтанно, непредвидими са и могат да продължат от няколко минути до няколко дни. Този тип световъртеж се разделя на два подвида: ротационна вертиго криза и персистиращ ротационен световъртеж.
Постоянен ротационен световъртеж
Този тип световъртеж показва постоянни симптоми в продължение на часове или дори дни. Това обикновено е придружено от склонност към падане, гадене, повръщане и треперене на очите, наречено нистагъм. Причините за този тип световъртеж в повечето случаи са свързани с функционално разстройство на системата за равновесие. Например, ротационният световъртеж обикновено е резултат от възпален балансиращ нерв, който изключва системата за баланс от едната страна. Дискомфортът обикновено изчезва след една или две седмици. В редки случаи увреждането на централните структури на мозъка може също да причини персистиращ ротационен световъртеж. Причините могат да бъдат много различни, от проблеми с кръвообращението, мозъчни тумори до неврологична недостатъчност в мозъка.
Криза на ротационен световъртеж
Обикновено пристъпите на ротационен световъртеж се появяват много внезапно и тежко и могат да продължат от секунди до няколко минути. Засегнатите хора съобщават, че изпитват гадене, усещане за въртене и склонност към падане. Причината за тези пристъпи на ротационен световъртеж често може да бъде болестта на Мениер. И все пак, така нареченият доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж също е известен със своите внезапни пристъпи, които продължават само няколко секунди и изчезват бързо.
Позиционен световъртеж
Позиционният световъртеж се проявява в несигурна и трепереща походка, сякаш стаята се тресе. Подобно на ротационния световъртеж и усещането за плуване, това е друг неприятен начин да изпитате световъртеж. Позиционният световъртеж включва нестабилност на краката и склонност към падане. Така нареченият соматоформен световъртеж обикновено предизвиква позиционен световъртеж, което го прави вид емоционален световъртеж.
Задействащите фактори могат да бъдат депресия, тревожност, стрес или дори големи тълпи или страх от летене. Обикновено се придружава от гадене, затруднено дишане, тахикардия или нарушения на съня. Фобиите и тревожните разстройства често придружават треперенето, докато главоболието често придружава депресията. Пристъпите на позиционен световъртеж обикновено отшумяват след няколко секунди. В отделни случаи обаче те могат да станат постоянен спътник. За засегнатите е жизненоважно да се научат как да управляват внезапния световъртеж: в дългосрочен план пациентите трябва да обмислят психотерапия.
Какви са симптомите на световъртеж?
Пациентите със световъртеж често го описват като усещане, сякаш се въртят, накланят, люлеят, губят равновесие или ги дърпат в една посока. Следователно симптомите на световъртеж се проявяват по много различни начини: някои пациенти са склонни да падат, други са се чувствали замаяни в продължение на седмици, някои виждат черни петна, когато се изправят. Други говорят за внезапна, необяснима „празнота в главата“ или усещане за въртене. Често обаче те не само страдат от световъртеж, но имат и допълнителни симптоми. Специфичните придружаващи симптоми насочват към определени причини. Ето защо описанието на съпътстващите симптоми е от съществено значение за всяка диагноза.
Други симптоми, които могат да придружават световъртежа, включват:
- Гадене
- Повръщане
- Мигрена
- Ненормални или резки движения на очите (нистагъм)
- Изпотяване
- Повишена чувствителност към светлина и шум
- Нарушение на слуха и звънене (тинитус) в едното ухо
- Тахикардия и пристъпи на тревожност
- Проблеми с говора или преглъщането
Какво причинява световъртеж?
Хората, които страдат от световъртеж и замаяност, се чувстват сякаш са загубили чувството си за ориентация в пространството и изпитват движения, които в действителност не съществуват.
Възможните причини за развитие на световъртеж/ замаяност включват2-4:
- Нарушения на вестибуларния орган за равновесие във вътрешното ухо;
- Заболявания на централната нервна система;
- Конфликтно въвеждане на различните сетива (дисбаланс);
- Заболявания на цервикалната, гръдната или лумбалната/сакралната област на гръбначния стълб, които пречат на пространствената проприоцепция;
- Променен кръвен поток;
- Психични реакции и разстройства;
- Токсични експозиции на околната среда;
- Прием на лекарствени продукти.
Диференциалната диагноза на световъртежа се основава на специфична оценка по вид, продължителност на атаката, отключващи фактори и свързани симптоми, вестибуларен и неврологичен преглед и познаване на най-честите вертиго синдроми. Световъртежите могат да се празделят спрямо причинителя си на 2 основни вида: вестибуларни и невестибуларни.
Вестибуларният световъртеж се причинява от проблем с вътрешното ухо. Някои от най-честите видове вестибуларни световъртежи са:
Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV)
Доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV) възниква, когато малки калциеви частици се изместят от нормалното си местоположение. Вертигото обикновено се появява от нищото, продължава само няколко секунди и свършва внезапно. Задейства се при обръщане в леглото, изправяне от легнало положение или бързо навеждане. За щастие, както подсказва името му, доброкачественият позиционен световъртеж обикновено е безвреден. Факт е обаче, че е неприятно за засегнатите. BPPV може да възникне без известна причина и може да бъде свързано с възрастта.
Болест на Мениер
Това е нарушение на вътрешното ухо, за което се смята, че се причинява от натрупване на течност и промяна в налягането в ухото. Може да причини епизоди на световъртеж, заедно със звънене в ушите (тинитус) и загуба на слуха.
Вестибуларен неврит или лабиринтит
Съществуват и световъртежи, които не са свързани с проблем с вестибуларния апарат. Те се класифицират като невестибуларни световъртежи:
Психогенен световъртеж
Психогенния световъртеж може да бъде:
Първичен: световъртеж, който не е предшестван от соматични причини за световъртеж.
Вторичен: световъртеж, предшестван от състояние с пристъпи на световъртеж/замайване.
Фобичен постурален световъртеж (PPV): вторичен психогенен световъртеж, който следва остри вестибуларни нарушения.
Замаяност, свързана със соматични състояния
Тук включваме замаяност, причинена от заболявания, които не са свързани с органа за равновесие или връзките му с мозъка (Аритмии, ортостатична дисрегулация, болест на Паркинсон и периферна невропатия, лекарства). В повечето случаи този тип замаяност може да бъде лесно отстранена с правилно лечение на основното заболяване.
Как да се лекува световъртеж?
Има различни подходи за лечение на световъртеж. Истинските и доказани методи за всяка терапия на световъртеж са упражнения, промени в начина на живот и медикаментите. Като цяло е важно да обсъдите симптомите с лекар, който ще определи индивидуален и специфичен план за лечение. В случаите, когато симптомите са резултат от основно заболяване, като проблеми с кръвообращението, лекарят първо лекува органичните причини. При хроничен световъртеж и някои видове световъртеж от стрес, специалните физиотерапевтични упражнения могат да помогнат за стимулиране на цялата система за баланс.
Мозъчните структури имат способността да противодействат на световъртежа (централно-вестибуларна компенсация). За да направи това, мозъкът трябва да се научи да разглежда само правилната информация и да игнорира грешната информация, например информация, идваща от засегнат орган на баланса. Дори неправилното функциониране на единия или двата органа за баланс може да бъде компенсирано чрез постоянни и стриктни тренировки за баланс. Упражненията за баланс могат да помогнат в този процес на обучение. Дори ежедневните движения, като разходка, могат да бъдат полезно упражнение за баланс.
Здравословното хранене също е решаващ принос: в отделни случаи като болестта на Мениер, диета с ниско съдържание на натрий може да бъде полезна за понижаване на кръвното налягане и следователно за облекчаване на симптомите. Кофеинът и неговият стимулиращ ефект върху централната нервна система също може да има положително въздействие върху световъртежа, така че няма нищо против пиенето на кафе, но в умерени количества.
Фармакологичен подход
Конвенционалните лечения за световъртеж включват химико-синтетични лекарства. Те показват релевантно намаляване на средната честота, продължителност и интензивност на пристъпите на световъртеж. Те се използват за лечение на симптоми като замаяност, шум в ушите, загуба на слуха и гадене. Въпреки че тези лекарства са доказано ефективни, те често имат странични ефекти. Може да се появят сънливост, главоболие, сухота в устата, гадене и дори по-сериозни странични ефекти като ускорен или неправилен сърдечен ритъм. В допълнение, много химико-синтетични лекарства потискат централната нервна система, което може да причини сънливост и да намали централния механизъм за компенсация.6-9
Подход на естествената медицина
В контекста на лечение на световъртеж с лекарства, природните фармацевтични продукти имат решаващо предимство пред конвенционалните лекарства, тъй като няма известни странични ефекти или взаимодействия. Ето защо алтернативните медицински практики са често срещани при лечението на световъртеж. Екстрактът от гинко билоба се използва за подобряване на кислородното снабдяване на системата за баланс. Но естествени съставки като Anamirta cocculus, Conium maculatum, Ambra grisea и Petroleum rectificatum също са известни като ефективни лекарства за световъртеж, замаяност и гадене за дълго време.
Също така е важно да знаете, че синтетичните съединения със седативен ефект трябва да се приемат само за няколко дни или седмици. От друга страна повечето природни лекарства имат много добър профил на безопасност и могат да се приемат безпроблемно дълго време. 6-7,10
Кои продукти да използвам при световъртеж
Vertigoheel перорални капки
Vertigoheel таблeтки
Цитирани източници
1. Fernandez, L., Breinbauer, H.A. & Delano, P.H., 2015. Vertigo and dizziness in the elderly. Frontiers in Neurology, 6(JUN), 1-6.
2. Lempert, T., 2005. Schwindelattacken: Differenzialdiagnose und Therapie. Fortschritte der Neurologie Psychiatrie, 73(10), 605–620.
3. Abholz, H.-H., 2007. Schwindel – Diagnostik und Therapie. ZFA – Zeitschrift für Allgemeinmedizin, 83(9), 373–386.
4. Antonini-Revaz, S., Guyot, J. & Stalder, H., 2004. Schwindel. Primary Care,_ 4(45), 899–904.
5. Kruschinski, C. et al., 2008. Frequency of dizziness-related diagnoses and prescriptions in a general practice database. [In German] Zeitschrift für Evidenz, Fortbildung und Qualität im Gesundheitswesen, 102(5), 313–9.
6. Weiser M, Strösser W, Klein P. Homeopathic vs. conventional treatment of vertigo: a randomized double-blind controlled clinical study. Arch Otolaryngol Head Neck Surg 1998; 124(8):879-885.
7. Wolschner U, Strösser W, Weiser, M, Klein P. Treating vertigo − combination remedy therapeutically equivalent to dimenhydrinate: results of a reference-controlled cohort study. Biol Med 2001;30:184-190.
8. https://www.nhs.uk/medicines/betahistine/
9. https://www.webmd.com/drugs/2/drug-8645/dimenhydrinate-oral/details
10. Issing W, Klein P, Weiser M. The homeopathic preparation Vertigoheel versus Ginkgo biloba in the treatment of vertigo in an elderly population: a double-blinded, randomized, controlled clinical trial. J Altern Complement Med 2005;11(1):155-160.
12. https://www.hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/centers_clinics/vestibular/dizzy-now.html
13. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/menieres-disease
14. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/symptoms-causes/syc-20370055
15. https://www.webmd.com/brain/types-of-vertigo#091e9c5e80fecd36-3-9